Faralya Misafir Evi

Hotel & Restaurant

 

ÇEVRE VE AKTİVİTELER

 

Likya Yolu


Faralya Misafir Evi, eski Likya yani Fethiye-Antalya yürüyüş yolunun yanında bulunmaktadır.Dünya’nın en uzun on yürüyüş parkurundan biri olan Likya yolunun en güzel etabı,Ovacık(başlangıç)-Alınca arasıdır.Biz bu 30km.lik etabın 15.km sindeyiz.
Yaz aylarında sabah ya da akşam saatlerinde küçük yürüyüşlerle kendinize bol oksijen ve kondisyon sağlayabilirsiniz.


Kelebekler Vadisi


Unesco tarafından korunan kelebekler vadisine ölüdeniz'den teknelerle ulaşmak mümkündür.Ayrıca; Antremanlı olanlar ve yükseklik korkusu olmayanlar için bu harika vadiye köyden yürüyerek inmek de mümkündür.Burada sizi masmavi bir deniz ve şelalenin etrafında uçuşan kaplan kelebekleri karşılar.

Ölüdeniz ve Belcekız Plajı


Ölüdeniz,bize sadece 8 km. uzaklıktadır.Dünya’nın en güzel ve en çok fotoğraflanan plajlarından biridir.Bu bölgeye gelen tatilcilerin uğramadan dönmedikleri bir yerdir ki ilginç de bir hikayesi vardır.Sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim:
Açıkdenizden Belcekız kıyılarına bakıldığında Ölüdeniz'i görmek mümkün değildir. Ölüdeniz'e kıyıya iyice yaklaşıldığında 90 derecelik bir açı yapan kısa kanaldan girilir.
Fırtınalı bir gün. Bir baba oğulun teknesi Yediburunlar önlerinde fırtınaya yakalanıyor. Azgın dalgalar neredeyse tekneyi batıracak. Oğul Belcekız isimli bir kıza sevdalıymış. Yörede yaşayan kızı görmek için oğul sık sık buralara gelirmiş. Yöreyi de bilirmiş. Babasına “ kayalıkların ardında bir koy var. Kayalıklara yaklaşalım” demiş. Babası inanmamış. Kayalıklara yaklaşırlarsa teknenin parçalanacağını ve öleceklerini iddia etmiş. Baba oğul arasındaki itiş kakış sırasında baba kayalıklara gittiklerini sanıp oğlunu kürek darbesi ile denize düşürmüş, kayalara çarpıp ölmesine neden olmuş. Baba biraz sonra Ölüdeniz’i görmüş. Tekneyi koya sokmuş. Kendi kurtulmuş ama oğlunun ölümüne günlerce yas tutmuş. Denize ağlamış. Belcekız da sevgilisinin öldüğünü duyunca kendini denize atmış. O günden sonra, Oğulun öldüğü yere Ölüdeniz, kızın öldüğü yere de Belcekız denmiş.

Babadağ


1975 metre yükseklikten yamaç paraşütü ile (tandem olarak) Ölüdeniz'e doğru uçmayı tecrübe etmenizi tavsiye ederiz.Ama uçuşu profesyonel şirketlerle yapmanızı kesinlikle öneririz.
Fethiye
Tipik ve hareketli bir sahil beldesidir. Kordon boyunda gezerken alışverişinizi yapar, geleneksel hamamda masaj keyfi ile rahatlayabilirsiniz. Kayalara yontulmuş Kral Amyntas'ın mezarlarını veya arkeoloji müzesini ziyaret edebilirsininiz. Ayrıca Fethiye'den yunan adası Rodos'a feribot ile geciş yapabilirsiniz.
Terk edilmiş Yunan Köyü Kayaköy :
Verimli bir vadide bu terk edilmiş yerleşim alanı ve altındaki sakin köy evleri ile hakikaten bir ziyaret hak ederler. 1925'teki Mübadelede boşaltılan bu rum köyünde mübadele öncesinden kalan yaşam izlerine tanık olabilirsiniz.


Saklıkent Kanyonu


Bu uzun ve dar kayalık geçitte sizin icin unutulmaz bir tecrübe olacaktır.Yazın sıcak günlerinde bu kanyonda geçireceğiniz birkaç saat sizin için güzel bir anı olacaktır. En cesur olanlar Saklıkent nehrini kayak veya kano ile keşfedebilirler.
Xanthos, Letoon, Tlos, Pinara, Kadyanda
Bu Ören beldeleri bölgenin birkaç örneğidir. Letoon gibi, Likya Kraliyetinin eski başkenti olan Xanthos gibi degerli lokasyonlar UNESCO'nun Dünya'nın Mirasları programına alınmıştır. M.Ö. 2000'de kurulan Tlos her şeyden önce Beleferon ve kanatlı atı Pegasus ile tanınmaktadır. Pinara ise kayadan yontulmuş mezarları ve korunmuş antik tiyatrosu ile geniş bir ören alanıdır. Üzümlü köyün yakınında yer alan Antik Likya şehri Kadyanda, 950m yükseklik ve çam ormanları arasında sahane bir medeniyeti günümüze yansıtır.

Dalyan ve Iztuzu


Dalyan Köyü, aynı adı taşıyan Dalyan nehri kıyısında bulunuyor. Ününu yakınında yer alan Kaunos ören beldesine ve Köyceğiz'de bulunan çamur banyolarına borçludur. Dalyan'dan da Caretta Caretta Kaplumbağalarının koruma altına alınmış olduğu uzun Iztuzu plajına uzanabilmektesiniz.

Patara Plajı


Bu 18km uzunluğunda plaj kumullardan korunmaktadır. Yakınında Noel Baba'nın doğum yeri olarak kabul edilen ören yeri bulunmaktadır.

Ölüdeniz’den Tekne Turu

Bu tur 7 saat sürer ve sırasıyla mavi mağara,kelebekler vadisi,karacaören koyu,st.nicholas adası,soğuk su ve deve plajına uğradıktan sonra tekrar ölüdeniz’e gelir.Bu turda öğle yemeği fiyata dahildir.

Paraşütle (tandem)uçuş

Babadağ’dan (1975m) pilot ile birlikte atlayış yapılır.Dilerseniz bu güzel anı kamera çekimi ya da fotoğrafla ölümsüzleştirebilirsiniz.Babadağ’a ulaşım jeep ler ile sağlanmaktadır.

Jeep Safari

Dalyan ve diğer tarihi yerlere gidilir.Dalyan’daki çamur banyosunun cilde çok faydalı olduğu söylenmektedir.Bu turda öğle yemeği fiyata dahildir.

Tüplü Dalış

Akdenizin su altı güzelliklerini görme ayrıcalığına sahip olursunuz.

Araç Kiralama

Her türlü araç kiralama imkanını size sunuyoruz.Kişi sayınıza göre büyük ya da küçük araç seçimi yapabilirsiniz.


Transfer

Havaalanı transferlerinizin yanı sıra,gün içersinde gitmek istediğiniz yerlere götürme,eğer Likya yolunda yürüyorsanız çantalarınızı yürüyüş boyunca taşıma imkanını size sunmaktayız.

 

 
© Faralya Misafir Evi . Tüm hakları Saklıdır - Powered by HotelRunner